PRETPREMIJERA 1. epizode dokumentarnog serijala “NULTA STOPA GLADI”
12.4.2024. / 20:30 h / Beton kino
„Nulta stopa gladi” prva je epizoda u nizu od šest dokumentaraca koja se bavi problemom gladi u svijetu, s posebnim naglaskom na gladnu djecu.
Serija dokumentaraca prikazuje pojedince koji se bore kako bi poboljšali stanje u svojim zajednicama. Prvi od šest dokumentaraca donosi priču o ljudima iz Turkane, područja u sjevernoj Keniji, koji se zbog problema sa sušom ujedinjuju kako bi zaustavili gladovanje djece.
U prvoj od šest epizoda dokumentarne serije, Magnus MacFarlane-Barrow, osnivač Marijinih obroka, gledateljima pokušava približiti izvanredne situacije svakodnevnice zajednica u Turkani, u Keniji, koje se već godinama bore s problemom gladi i ne odustaju. U prvoj epizodi, koja nosi naslov Kolijevka čovječanstva, prikazano je stanovništvo regije koje se unatoč nemilosrdnim okolnostima bori za opstanak, složne zajednice koje neumorno djeluju i u najgorim uvjetima ne gube nadu u bolje sutra.
UN je 2030. proglasio godinom Nulte stope gladi. Kroz ovu dokumentarnu seriju, Marijini obroci žele naglasiti kako je taj cilj, da nitko ne bude gladan ili umre od gladi, do 2030. godine ostvariv.
U Keniji više od trećine stanovništva živi ispod međunarodne granice siromaštva. Oko 29% djece u ruralnim područjima ima vidljive poteškoće u rastu zbog pothranjenosti. Suša i visoke temperature te presušivanja izvora pitke vode glavni su razlozi uginuća stoke. Ljudi se bave stočarstvom, ribolovom i lovom. 2022. godine čak 90% stoke uginulo je zbog suše te je time jezero Turkana zadnja alternativa na koju se stanovnici oslanjaju.
Od 2005. godine Marijini obroci poslužuju svakodnevne školske obroke djeci u Keniji. Prvi školski obroci u osnovnim školama u regiji Turkane Marijini obroci su poslužili 2022. godine. Trenutno se tamo preko programa prehrane hrani više od 60.000 djece u 171 osnovnoj školi, a obroci se sastoje od kukuruza i graha.
Marijini obroci kao međunarodna humanitarna organizacija se oslanjaju upravo na lokalne zajednice koje same proizvode hranu, osiguravajući im sve potrebne uvjete kako bi njihov rast bio održiv, a lokalno gospodarstvo ojačalo. Zajednice bivaju osposobljene za daljnji napredak te posebice obrazovanje i prehranu djece.
PRIJAVE: putem OBRASCA ZA PRJAVU
VAŽNO! Službena premijera još nije održana, te je važno naglasiti da se radi o ekskluzivnom materijalu koji se ne smije snimati, jer isti još nije dostupan široj javnosti, te je time pogodan isključivo za zatvoreni tj. ograničeni tip publike.
_
Marijini obroci Hrvatska djeluju od 2009. Zahvaljujući dobroti podupiratelja, danas imaju otvorenih 30 školskih kuhinja: šest u Malaviju, osamnaest u Zambiji, pet u Beninu i jednu u Ekvadoru. Dio su globalnog pokreta „Mary’s Meals” koji trenutno osigurava hranjive dnevne školske obroke za više od 2,4 milijuna djece u 18 najsiromašnijih zemalja svijeta. Iako nezamislivo, dovoljna su tek 22 eura za prehranu jednog djeteta tijekom cijele školske godine.