ZGRADA I NJENI KORISNICI
Dom mladih nedovršeni je Dom socijalističke omladine nastao početkom 1980-ih godina. Od vremena nastanka do danas, dijelovi prostora koriste se za kulturno-umjetničke programe, u više ili manje organiziranom obliku, u neadekvatnim, a nekad i opasnim uvjetima. Od 2010-ih godina kontinuirano se radi na uređivanju prostora i izgradnji kulturne scene koja je njegov korisnik.
Prostor Doma mladih, kojim upravlja javna ustanova Multimedijalni kulturni centar (MKC), koristi veliki broj udruga i institucija. Ovakav inovativni model centra, koji se oslanja na brojne inicijative koje u različitim režimima provode svoje programe, koriste prostor i preuzimaju odgovornost za funkcioniranje centra ili njegovih dijelova, razvija se uz podršku Grada Splita, koji je vlasnik zgrade, i uz sudjelovanje brojnih stalnih i povremenih korisnika zgrade, od kojih posebno mjesto zauzima mreža organizacija Platforma Doma mladih (PDM). Ova se mreža organizacija iz pozicije korisnika zalaže za dovršenje objekta, ali i za dijeljenje i preuzimanje odgovornosti u upravljanju ovakvim resursom. Ovakav tip otvorene javne infrastrukture mijenja postojeće stručne prakse djelovanja prema novim oblicima rada te omogućava razvoj partnerstva i suradnje s civilnim društvom i uspostavlja dijalog između javnog i civilnog sektora. Namjera je Dom mladih afirmirati kao produkcijsko i prezentacijsko središte suvremene kulture i umjetnosti, suvremeni društveno – kulturni centar, s visokom razinom kvalitete umjetničke produkcije, širokim utjecajem na kulturnu sferu grada i regije, te ga afirmirati na međunarodnoj sceni naprednih kulturnih centara.
MISIJA I VIZIJA
Misija Doma mladih je pružiti prostornu, organizacijsku, programsku i financijsku platformu za stvaranje, sudjelovanje, korištenje i doživljavanje suvremene i napredne umjetnosti i kulture te s njima povezanih društvenih procesa. Vizija Doma mladih je afirmirati se kao produkcijsko i prezentacijsko središte suvremene kulture i umjetnosti, s visokom razinom kvalitete umjetničke produkcije, širokim utjecajem na kulturnu sferu grada i regije te postati akter na međunarodnoj sceni naprednih kulturnih centara. Opći cilj je razvoj kulturne infrastrukture, poboljšanje uvjeta za rad kulturnih institucija i neprofitnih organizacija u svrhu vrednovanja i poticanja kulturnog stvaralaštva s posebnim naglaskom/usmjerenjem na suvremene oblike kulturnog stvaralaštva, kao i poticanje cjeloživotnog obrazovanja i socijalne uključenosti. U konačnici, svi navedeni opći i specifični ciljevi u službi su konačnog rezultata. Završen proces rekonstrukcije, uređenja i opremanja iznimnoga javnog prostornog resursa u svrhu razvoja i unapređenja novih turističkih sadržaja, kulturne scene i programa mladih / za mlade smatra se konačnim rezultatom. Ostvarivanjem konačnog rezultata bit će postavljen inovativni kulturni model namijenjen širokoj publici i korisnicima, koji predstavlja veliki kulturni doprinos cijeloj regiji, a istodobno će postati i primjer za razvoj sličnih centara i njihovog umrežavanja na programskoj i organizacijskoj razini.
STRUKTURA
Dom mladih je prostor u vlasništvu Grada Splita kojim upravlja MKC, ali kojega koristi i niz drugih korisnika, terminski ili stalno. Sam način korištenja prostora u Domu mladih proizlazi iz nasljeđa osvajanja prostora u Domu koje traje gotovo trideset godina.
Multimedijalni kulturni centar Split (u daljnjem tekstu: MKC) je ustanova za organizaciju i promicanje kulturnih programa u područjima vizualne, filmske, izvedbene i glazbene umjetnosti. Utemeljen je 1998. godine kao gradska ustanova u kulturi koja njeguje istraživački i interdisciplinarni pristup radu. Rad MKC‑a temelji se na ideji otvorene ustanove. Uz produkciju vlastitog programa, ustanova omogućava rad predstavnicima nezavisne kulture u više usporednih inicijativa, surađuje s ustanovama, udrugama i kreativnim pojedincima u koprodukcijskim programima. Upravlja prostorom Doma mladih pri čemu se vodi idejom koja Dom definira kao mjesto susreta različitih polja djelovanja, interesa, percepcija i razmišljanja.
Platforma Doma mladih djeluje kao zagovaračka platforma na lokalnoj razini – neprofitna, nestranačka i participativna inicijativa za nezavisnu kulturnu scenu i scenu mladih.
Kroz svoje djelovanje koncentrirana je na prostor Doma mladih, kao jedinog prostora u Splitu koji vodi ustanova u kulturi, a koji je “dom” nezavisnoj sceni. Aktivnosti koje zagovaračka platforma provodi usmjerene su konceptu Doma mladih kao društveno kulturnog centra koji okuplja organizacije i pojedince i svojim kontinuiranim programom omogućuje edukaciju, produkciju i prezentaciju suvremene umjetnosti i kulture u Splitu, Dalmaciji i šire. PDM zagovara model upravljanja koji će omogućiti dijeljenje prava i odgovornosti s Multimedijalnim kulturnim centrom Split i Gradom Splitom kroz razvoj civilno-javnog partnerstva koje je formalizirano sporazumom.
POVIJEST
Dom omladine projektiran je 1977. godine, a autor je Frane Grgurević. Izvorno je zamišljen kao Dom socijalističke omladine, veliki višenamjenski kulturni kompleks. Gradnja je započeta ’70-ih za potrebe Mediteranskih igara održanih 1979. godine. Međutim, nakon dovršavanja grubih radova 1984. godine, gradnja je obustavljena, a zgrada – koja je tek manjim dijelom stavljena u funkciju – postala je velikim financijskim, političkim, pa čak i sigurnosnim problemom grada.
Sljedećih petnaest godina zgrada bila prazna, a njezini prostori bez sadržaja. Prekretnica se dogodila 1994. godine kada Dom zauzimaju alternativni umjetnici projektom „Art Squat”, nakon prethodne tromjesečne akcije čišćenja kojoj se dobrovoljno priključilo pedesetoro mladih. Grad Split 1997. godine osniva Kulturno središte mladih, javnu ustanovu za stvaralaštvo i reproduktivno izvođenje u kulturi, tehničkoj kulturi i umjetnosti, koja je djelovala kao upravljačko tijelo Doma mladih sve do 2005. godine. Sam naziv ustanove jasno je ukazivao na institucionalnu formalizaciju i nesklad s izvornim programskim i samoupravljačkim ambicijama Art Squata. Međutim, i dalje traje samoorganizirani proces osvajanja prostora za djelatnosti nezavisne scene, stoga je u svibnju 2001. godine osnovana Koalicija udruga mladih (KUM), kao prva takve vrste u Hrvatskoj. Nakon šestomjesečne medijske građanske kampanje „Dom mladih – mladima”, Gradsko poglavarstvo Splita dodijelilo je u lipnju 2001. godine KUM‑u na korištenje neuređeni betonski podrum objekta, bez instalacija i infrastrukture. Samostalnim naporima KUM-ovih udruga prostor je postupno opremljen za koncertnu, izložbeno-performersku, radioničku i čitateljsku djelatnost te je nastavio djelovati do danas pod nazivom Klub Kocka.
Kasnije je u prostoru uređen i skate park, a uz KUM prostor su naselile i druge kulturne organizacije i inicijative mladih.
Od 2005. zgradom upravlja Multimedijalni kulturni centar. Na inicijativu Platforme 9,81 i pod vodstvom MKC‑a pokrenut je opsežan program uređenja zgrade, njezinu transformaciju u multimedijalni kulturni centar sa hibridnim upravljanjem i stalni angažman na povezivanju postojećih inicijativa i poticanju i jačanju drugih programa u prostorima Doma. Time je zapušteni i nedovršeni Dom mladih mimo očekivanih institucionalnih okvira počeo ispunjavati funkciju sličnu onoj koja mu je prvobitno namijenjena, međutim na sasvim drugačijoj upravljačkoj, programskoj i prostornoj osnovi.
Svih ovih godina prostore u zgradi koriste nezavisne udruge i umjetničke organizacije iako zgrada nikada nije dovršena. Višegodišnji trud različitih organizacija i udruga – s ciljem uređivanja prostora u zgradi Doma mladih, a istodobno i osmišljavanje sadržaja unutar njih – vodio se sloganom „građenje nije potrebno ako nemaš za koga“, što bi značilo da su udruge tijekom procesa preuređenja prostora svojim programima istodobno privlačile i stvarale nove korisnike.